Давнє язичницьке свято Івана Купала, яке традицйно пишно святкується на Бердичівщині святкують не тільки серед слов'янських народів. Урочистості справляють по всій Європі. Пошук квітки папороті, очищаючі стрибки через вогонь, ворожіння, пошук судженого, все це було з давніх давен присутнє в нашій історії та культурі. Існують ці традиції й досі.
Святкування Івана Купала не могли зупинити й перші християни, не вдалося це й комуністам-атеїстам Радянського Союзу. А ось у сусідній Росії здається знайшли механізм. Російська православна церква, яка діє у міцній зв’язці з офіційною владою змогла просунути закон «Про образу почуттів віруючих».
В місті Розсош, що під Воронежем, Російська православна церква і адміністрація Россошанського району заборонили святкувати Івана Купала за участю Нептуна водяних і русалок. Зокрема, там заборонено проводити будь-які язичницькі обряди і святкувати вночі.
«Багато людей, які вважають, що язичницькі свята - це теж наші традиції, не знають справжнього змісту цих свят. Думають, що танці навколо багаття нешкідливі і нічого в цьому страшного немає, - каже російський священник Роман. - Однак, якщо ми згадаємо, як святкували язичницькі дні в минулому, то побачимо, що в нешкідливих іграх біля багаття ховається сенс зовсім іншого значення. Всі ці пусті гуляння закінчувалися загальним блудом. Я вважаю, що язичницькі традиції повинні залишитися в минулому. Ми живемо в православній державі, у православному середовищі. У нас багато церковних і загальнодержавних свят, шанованих у народі».
На місцевому рівні лист схвалено заступником глави Розсошанського району Сергієм Нефьодовим. Місцеві активісти іронізують з цього приводу: "Даний випадок показує, що в законі про свободу віросповідання явна помилка, закон треба було назвати «Про свободу віросповідання Російської православної церкви». Решта релігії для російської держави тепер не мають значення. По-друге, ця заборона принижує людей живуть за старовинними обрядами, так званими язичниками. По-третє, це стосується не лише релігійного протистояння, а стосується спотворення історії, викреслювання з неї нашого минулого, що означає викреслення пам’яті про своїх предків".
Фото Олексія Побережного: Святкування Івана Купала в селі Іванківці, Бердичівського району у 2012 році
|